Životní pojistka … ano nebo ne?

Pokud začínáte číst tento článek, tak se pravděpodobně ptáte, proč mít životní pojištění.

V tomto článku Vám odpovím a zdůvodním svůj názor.

 

Co nám životní pojistka řeší?

Máme možnost mít pojištěná rizika (úrazy a nemoci) a investiční složku.

Zda mít nebo nemít investiční složku v životní pojistce (dále jen ŽP), je věc názoru. Dle mého je to o tom, jakého partnera si pro investice vyberete a jak vysoké poplatky Vám naúčtuje.

Allianz má poplatek 3% z každého vkladu. Sama mám zkušenost s konkurenční pojišťovnou a po 7 letech investování jsem zjistila, že poplatky se platí prvních 10 let, takže „naspořeno“ 0 Kč. U Allianz „spoříte“ (rozuměj investujete) od samého začátku. Proto by toto měla být první věc, na kterou se zaměřte.

Ale teď k podstatě investování. Je několik způsobů, jak investovat své peníze… např. přímo přes investiční společnosti jako je např. AMUNDI, CONSEQ, stavební spoření, penzijko až po investování do nemovitostí.

Měli byste si rozmyslet, na co chce peníze využít/našetřit. Pokud uvažujete dopředu a přemýšlíte, jak se budete mít v důchodu, doporučuji investovat s dlouhodobým horizontem do akcií (trh dlouhodobě roste a hodnota akcií jde nahoru). Pokud za pár let plánujete rekonstrukci bytu, zvolte konzervativnější formu. Penzijko je samozřejmě taky výborná věc, ale není to stěžejní produkt. Jde o státem regulované připojištění, kde získáte státní podporu a v tom je to super.

Takže co si vybrat pro zhodnocení svých peněz? Investice v ŽP, investice v investiční společnosti, penzijko nebo stavebko? Ideálně kombinaci všech – rozložit riziko.

 

A nyní se dostáváme k mé oblíbené části.

Pojištění rizik – nemoci a úrazy.

Schválně… co myslíte, že je častější? Úraz či nemoc?

Chvíli vás nechám přemýšlet. :-)

 

Budu se vám snažit vysvětlit, proč je důležitější se zajistit než si spořit.

Představte si: Jste zaměstnancem ve firmě, bohužel dlouhodobě onemocníte nebo se vám stane vážnější úraz a nebudete chodit 8 měsíců do práce. Váš plat klesá na 60% a dostáváte nemocenskou. Příjem standardně máte 30.000 Kč čistého a nyní pobíráte lehce přes 16.000 Kč. Vaše náklady na žití jsou 22.000 Kč (nájem/hypotéka, jídlo, spoření, benzín, finanční produkty, splátky apod.). Každý měsíc Vám schází 6.000 Kč. Za celou dobu nemocenské zhruba 48.000 Kč. Jak to vyřešit?

Chybějící peníze můžete doplnit ze svých úspor nebo se můžete obrátit na pojišťovnu, která pokles příjmu dokryje tak, abyste nemuseli slevit ze svého životního standardu.

Chápu, že se můžete uskromnit, ale bohužel mnohdy si léčba žádá i peníze navíc a uskromnění pak v peněžence nepoznáte.

 

To samé se děje u invalidního důchodu. Níže se podívejte, jak by vypadal Váš invalidní důchod a kolik peněz dostanete, pokud se stanete invalidním.

Vyžijete? Uskromníte se? Co když budete potřebovat asistentku, nákladnější léčbu, pomůcky nebo rekonstrukci bytu kvůli invalidnímu vozíku?

Vyberte si stabilního a silného partnera v oblasti pojištění a nemusíte být na některé životní těžkosti sami.

 

A teď k mé otázce na začátku. Většina lidí (hovořím ze zkušenosti) si myslí, že nejčastější je úraz. Bohužel z 95% jde nemoci. Invalidní důchody jsou nejčastěji přiznány z psychických a duševních poruch, nemoci oběhové soustavy a rakoviny. Bohužel nemoc na první pohled u lidí nevidíme, úraz většinou ano.

 

Nespoléhejte se, že se Vám nic nestane a zajistěte si svůj život. Zeptejte se kohokoli, kdo je v invalidním důchodu, zda si někdy myslel, že tam bude.

 

Pojištění je jediná věc, kterou si nekoupíte, když ji opravdu potřebujete.